En Düşük Emekli Aylığında Artış: ‘Seyyanen’ Maaş Zammı Sosyal Medyanın Gündeminde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı yayında seçimlere 2 aydan az süre kalırken, emekli maaş zammını açıkladı. En düşük aylık üzerinden yapılan artışın ne anlama geldiğini uzmanlar madde madde açıklarken, sosyal medyanın da gündemine yerleşti.

Cumhurbaşkanı, katıldığı yayında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL olarak düzenleneceğini açıkladı.

‘Emekli maaşım ne kadar oldu?’ diye soranlara kısa açıklama: 

Aylığınız 7 bin 500 TL’nin altındaysa 7 bin 500 TL oldu. 

Ben 7 bin 500 TL’den fazla emekli maaşı alıyorum diyenler için de dev hizmet:

Maaşınız değişmedi.

Sosyal Politika Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik ise 8 maddede emekli maaş zammını inceledi: “En düşük emekli aylığının artırılması ne anlama geliyor?”

  • Madde 1: Emekli aylıkları yasayla artırılır. Yetki TBMM’dedir. 

  • Madde 2: İddia edildiği gibi en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL olmuyor. Eğer yasa çıkarsa 7 bin 500 TL’den düşük aylıklar Hazine tarafından 7 bin 500 TL’ye tamamlanacak.

  • Madde 3: Emeklilerin kök aylıkları aynı kalacak. Gelecekteki zamları kök aylıkları üzerinden alacaklar, 7 bin 500 TL üzerinden değil.

Madde 4: En düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL yükseltilmesinin 7 bin 500 TL’den fazla emekli aylığı alanlara bir faydası olmaz.

  • Madde 5: Yapılması gereken en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesi ve bütün emekli aylıklarına seyyanen (aynı oranda) zamdır.

  • Madde 6: Emekli aylıklarının sefalet düzeyine düşmesinin sebebi. AKP Hükümetinin 2008’de çıkardığı 5510 sayılı Yasadır.

Madde 7: Seçim olmasaydı emekliye zırnık koklatmazlardı. Bu seçime giderken emekli oylarını çelme manevrasıdır. Yıllarca sefalet aylığını reva gördükleri milyonlarca emekliye 2 bin lira vererek seçimleri etkilemeye çalışıyorlar.

  • Madde 8: Milyonlarca emekliye reva gördüğünüz 7 bin 500 TL ile bir ay buyurun siz geçinin.

Trendler arasında yükselen “seyyanen” kelimesi “eşit” anlamına gelirken, zamlar sadece en düşük maaş kademesine uygulanacak.

“Seyyanen” de trendler arasına girerken, bu tartışma daha uzayacak gibi görünüyordu.

Alım gücündeki düşüşle emekli maaş artışının yapılmadan eridiğini belirtenler olduğu gibi, asgari ücret ve emekli maaş ilişkisine değinenler de oldu.

Emekli maaşlarının açlık sınırı altında kalmasına da dikkat çekilirken,

Belki de temel ihtiyaçlarda bir nebze çözüm olur umudu da vardı.

Sizce emekli maaş zammı seçim çalışması mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir