Nijer’deki cunta Cumhurbaşkanı Bazum’u ‘vatana ihanet’ten yargılamak istiyor

Nijer’de 26 Temmuz’da yönetime el koyan askeri cunta, seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’u ‘vatana ihanetten’ yargılamak istediğini açıkladı.

Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) Sözcüsü Amadou Abdourahmane tarafından 13 Ağustos Pazar günü okunan bildiride, Cumhurbaşkanı Bazum’un ‘vatana ihanet’ ve ‘ülke güvenliğini tehlikeye atmak’ suçlamasıyla yargılanmasının istendiği kaydedildi.

‘YARGILAMA İÇİN GEREKLİ DELİLLER TOPLANDI’

AA’nın aktardığına göre, “Nijer hükümeti, devrik cumhurbaşkanı ve yerli ve yabancı suç ortaklarının, ‘vatana ihanet’ ve ‘iç ve dış güvenliği tehlikeye atmak’ suçlarından ulusal ve uluslararası organlar önünde yargılanması için gerekli delilleri toplamıştır” ifadelerine yer verilen bildiride, bazı Batı Afrikalı siyasetçilerle bağlantılı lobilerin ‘geçiş hükümeti’ hakkında yalan haberler yaydığı iddia edildi ve bu durumun şiddetle kınandığı belirtildi.

Cuntanın bildirisinde, uluslararası toplumun bazı unsurlarının da ‘devrik hükümet yetkilileriyle’ dayanışma içinde olmasından duyulan memnuniyetsizlik dile getirildi.

ORDU KONVOYUNA SİLAHLI SALDIRIDA 6 ASKER ÖLDÜ

Öte yandan, ordunun yönetime el kyduğu Nijer’in batısında askeri bir konvoya yönelik düzenlenen saldırıda altı askerin öldüğü açıklandı. Yerel basında çıkan haberlere göre, Nijer ordusuna ait konvoy, Tillaberi bölgesindeki Sanam kenti yakınlarında kimliği belirsiz silahlı kişilerce pusuya düşürüldü. Olayda altı asker hayatını kaybetti. Aynı bölgede düzenlenen operasyonda da 10 ‘terörist’in öldürüldüğü açıklandı.

Tillaberi, ‘3 ülke sınırı’ olarak bilinen Nijer, Mali ve Burkina Faso’nun ortak sınır hattında yer alıyor. Bu sınır hattı El Kaide ve IŞİD bağlantılı örgütlerin sık sık saldırısına uğruyor.

Ne olmuştu?

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti. CNSP, 9 Ağustos’ta Lamine Zeine’yi başbakan olarak atamış, bir gün sonra da asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas