Soylu, Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi’ Videosunu Değerlendirdi: “Mağduriyet Hikayesi Oluşturmaya Çalışıyor”

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu dün akşam ‘Alevi’ başlığı ile Twitter’da bir video paylaşmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında Kılıçdaroğlu’nun paylaştığı videoyu değerlendirdi.

CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Alevi” başlığı ile paylaştığı videoda gençlere seslenmişti. Kılıçdaroğlu paylaşımda, “Unutma, tek bir oyla sen bu ülkeyi can yakan mezhep tartışmalarından, bataklığa dönüştürülen Orta Doğu’dan çekip çıkaracaksın, ait olduğu yere taşıyacaksın” ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerini değerlendirdi.

Soylu, Haber Global televizyonu canlı yayınında yaptığı açıklamada bu ülkede Ermeni Kaymakam, Caferi ve Afgan Türkü valiler bulunduğunu, bir önceki dönemde de Alevi vali, emniyet müdürleri, kaymakamlar, jandarma komutanları olduğunu söyledi.

Soylu açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

‘Ama bunu siyasal istismar alanı yapmak, bu alanı kendi arka bahçesi olarak sürekli değerlendirmek bunun en önemli çıkış noktalarından bir tanesi. Şimdi burada bunu söyleyen de biz değiliz veya bir başkası değil. Daha ziyade sizin belirttiğiniz Millet İttifakı’nın ortakları. Bu mezhebe yani etnik kökene mensup olduğu için, bu yapıya mensup olduğu için ‘oy alamaz’ diyen, ‘toplum bunu sorgular’ diyen biz değiliz. Yani bizim böyle bir derdimiz de yok zaten. Ancak burada bunu meydana getirmesinin, değerlendirmesinin sebebi çok net bir şekilde buradan kendi adına bir mağduriyet hikayesi oluşturmaya çalışmak. Ama Türkiye o günleri çoktan geçti.’

Kılıçdaroğlu’nun danışmanıyla çalıştığını kaydeden Soylu, “Kılıçdaroğlu’nun Aleviliğe de ne kadar mensubiyet duyup duymadığı da ayrı bir tartışma. Bu konuda ne kadar kendi edimlerini yerine getirip getirmediği de ayrı bir tartışma konusudur. Ben biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir