Aktör Adan Canto 42 yaşında apandisit kanserinden hayatını kaybetti… İşte hastalık hakkında bilmeniz gerekenler:

.

Apandisit kanseri nedir?
Apandisit kanseri, karın bölgesinde yer alan küçük bir kese olan apandisten kaynaklanan bir kanser türüdür. Ek, sindirim sisteminin bir parçasıdır , ancak kesin işlevi tam olarak belli olmasa da, bazı insanlar bunun bağışıklık işlevinde rol oynayabileceğini öne sürüyor.
Cleveland Clinic’e göre apandisit kanserlerinin yaklaşık %50’si karsinoid tümörler olarak biliniyor . Bu tümörler, vücutta sinir sistemi ile endokrin sistem arasındaki çeşitli işlevleri düzenlemek için haberci görevi gören hormonları salgılayan özel hücreler olan nöroendokrin hücreleri etkiler. Genel olarak karsinoid tümörler yavaş büyüme eğilimindedir.

Apendiks adenokarsinomu, apandisin iç kısmını kaplayan dokudan kaynaklanan bir kanser türüdür. Her biri benzersiz özelliklere sahip olan apendiks adenokarsinomunun farklı alt tipleri vardır. Örneğin, apandisin tabanına yakın bir yerde gelişen kolon tipi adenokarsinom sıklıkla hastanın kolorektal kansere benzer semptomlar geliştirmesine neden olur.

Apandisit kanseri nasıl teşhis edilir?
Her ne kadar Canto’ya spesifik olarak nasıl teşhis konulduğu belli olmasa da, apandis kanserini yalnızca semptomlara dayanarak tespit etmek genellikle zordur çünkü birçok kişi erken evrelerde semptomlarla ortaya çıkmaz .
Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde onkoloji ve hematoloji uzmanı Dr. Christopher Chen , “Maalesef tarama testi yok” diyor . “Hastalar karın ağrısı, mide bulantısı veya şişkinlik gibi akut apandisit semptomları nedeniyle apendektomiye alındığında birçok vaka beklenmedik bir şekilde teşhis ediliyor.”
Apandisitin kendisi apandisit kanserinin bir uyarı işareti olabilir…
Bu kanser türü, kanserin apandisitten karın bölgesine yayılması ve daha belirgin semptomlara yol açması durumunda da bulunabilir. Bu semptomlar karın ağrısı, şişkinlik ve bağırsak tıkanıklıklarını veya açıklanamayan kilo kaybı ve yorgunluk gibi genel kanserle ilişkili semptomları içerebilir.

42 yaşında apandisit kanseri teşhisi konması ne kadar nadirdir?

Apandisit kanseri nadirdir, ancak Ulusal Kanser Enstitüsüne göre en sık 50 ila 55 yaşları arasındaki insanlar arasında görülür. 50 yaşın altındaki kişilerde belirli kanser türlerinin hızla arttığını ve apandis kanserinin de bunlardan biri olduğunu belirtmekte fayda var .
Enstitüye göre , birine 42 yaşında teşhis konmasının duyulmamış bir şey olmadığını söylüyor. “Bu hastalık genç erişkinlerde ortaya çıkıyor ve aslında genç hastalarda da oldukça fazla sayıda vaka görüyoruz” diyor. “50’li yaşlarındaki insanlar için hala yaygındır, ancak goblet hücreli adenokarsinom gibi bazı alt tipler genç insanlarda görülür.”

Risk faktörleri nelerdir?
Bilim adamları apandisit kanserinin neden oluştuğunu tam olarak bilmiyorlar. Ancak , son araştırmaların hastaların yaklaşık yüzde 10’unda apendisit kanseriyle ilişkilendirilebilecek genetik mutasyonlara sahip olduğunu gösterdiğini söyleniyor. Bazı hastaların ayrıca apandisit kanserinin gelişmesiyle ilişkili olabilecek otoimmün hastalıklara sahip olduğu görülmektedir. Uzmanlar hastalıktan hem erkeklerin hem de kadınların etkilenebileceğini söylese de Johns Hopkins, apandis kanserinin kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü söylüyor .
Diğer bazı kanser türlerinin aksine apandis kanseri aileden geçme eğiliminde değildir. Ancak sigara içmek gibi birden fazla kanser türüyle ilişkili bazı potansiyel risk faktörleri vardır . Johns Hopkins Medicine’e göre midenin asit üretme yeteneğini etkileyen pernisiyöz anemi ve atrofik gastrit gibi bazı sağlık koşulları da apandisit kanseri riskinizi artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas