Analist: Bu 2 Altcoin’in Sıçrama Potansiyeli Yüksek!

Bu hafta 4.000 dolarlık Bitcoin (BTC) rallisiyle başladı. BTC, 8 Ocak’taki en düşük fiyattan en yüksek fiyata kadar %10 kazanç sağladı. Bazı kripto para birimleri, kripto para piyasasında aşırı performans göstererek kapitalizasyon hakimiyetini %54’ün üzerine çıkaran lideri takip etti. Bununla birlikte, bazıları bu boğa rallisinde geride kaldı. Bunlar hala short pozisyonların hakimiyetinde ve kalan likidite yukarı doğru. Kripto analisti Vinicius Barbosa’ya göre, bu yüksek fiyatlı likidite havuzları, piyasa yapıcıların hedefi haline gelebilir. Analist, ‘short squeeze’ potansiyeli yüksek 2 altcoin paylaşıyor.

XRP kısa likidasyonlarla fırlayacak mı?

Esasen, short pozisyonlar büyük ölçüde likide edildiğinde bir ‘short squeeze’ meydana gelir. Bu likidasyonlar söz konusu kripto para biriminin alımlarını zorlayarak fiyatı artırır. Ayrıca, spiral bir olayda daha da yüksek fiyatlar için yeni likidasyonlar getirir. CoinGlass verileri Ripple (XRP) ve BNB Chain’i (BNB) bu potansiyele sahip 2 altcoin olarak gösteriyor.

Özellikle, XRP’nin likidasyon ısı haritası 3 günlük zaman diliminde üç yüksek likidite havuzu gösteriyor. Bunlar 0,583 dolar, 0,590 dolar ve 0,592 dolar. Isı haritası, bu fiyatlara bir ‘short squeeze’ olasılığını destekliyor.

XRP 3 günlük likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Bununla birlikte, bunların her biri 1.560 dolardan fazla olmayan nispeten düşük likidite havuzları. Bu yüzden durumu akılda tutmak önemli. Bunun nedeni, son 24 saatte daha da kötüleşen ve %45 düşen türev piyasasındaki önemli ölçüde düşük XRP hacmi. XRP yazı sırasında 0,569 dolardan işlem görüyordu. Ayrıca, son 24 saat içinde yalnızca 577,09 milyon dolarlık short pozisyon açıldı. Bu arada altcoin için günlük toplam hacim 1,04 milyar dolar. Açığa satış yapanlar kısa vadeli fazin %51,82’sine hakim durumda.

XRP türevleri hacim verileri. Kaynak: CoinGlass

Altcoin BNB için de bir ‘short squeeze’ ihtimali var

Bu arada, BNB Chain‘in yerel token’ı, yukarı doğru cazip likidite havuzları ile büyük ölçüde short’lanıyor. Her biri 1 milyon dolardan fazla likiditeye sahip olan 311,9, 312,4 ve 313,3 dolar değerinde üç ana açığa satış fiyat hedefi bulunuyor.

BNB 3 günlük tasfiye ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

İlginç bir şekilde, BNB’nin bir ‘short squeeze’ görme olasılığı XRP’den daha yüksek. Çünkü, mevcut likiditesi XRP’ye göre daha yüksek. Altcoin yazı sırasında 304,97 dolardan işlem görüyordu. Ancak 24 saatlik hacim XRP’ye kıyasla daha düşük. BNB’de gün içinde açılan 367,36 milyon dolarlık short pozisyon bulunuyor. Ayrıca, bu pozisyonlar 705,9 milyon dolarlık hacmin %50,36’sını oluşturuyor.

BNB türev hacim verileri. Kaynak: CoinGlass

Bununla birlikte, her iki altcoin için de düşük hacim, bu senaryonun her an kolayca değişebileceği anlamına geliyor. Kripto para piyasasında long pozisyonlar için önemli bir hacim oluşursa, likidite boğaların likidasyonlarını ve stop avlarını destekleyerek fiyatı aşağı çekebilir.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas