CHP’den “ortak şehit bildirisi” açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, 12 askerin şehit olmasıyla ilgili ortak bildiriye chp’nin imza koymamasına açıklık getirdi. TBMM’de yaptığı konuşmada, “CHP grubu tekil olarak 85 milyonun acısını, endişesini dile getirecek bir bildiriyi üç grup başkanvekili ve Genel Başkanımızın imzasıyla kamuoyuyla paylaştı. AKP bu ülkede iktidar olduğunda bölücü terör örgütünün başındaki o yaratık cezaevindeydi. 99-2000-2001-2002 toplam 20 şehit vermişiz. 21 yılda binlerce evladımız şehit olmuş. Ülkeyi terör yuvası haline getiren, sınır güvenliğini ortadan kaldıran bu partinin eylemleriyle artık Meclis’te ortak imzayla kamuoyunun karşısına çıkmak istemiyoruz” diyen Başarır,  “CHP bireysel olarak tekil açıklamasını yapmıştır, tepkisini ve önerilerini ortaya koymuştur. CHP ne DEM ne AKP ne de bir başka parti bu hassas konuda iradesini ortaklaştırmak zorunda değil. Hiç kimse AKP’nin kirli siyasetine, yanlışlarına, 21 yıldır ülkeyi getirdiği noktaya ortak imza atmak zorunda değil” dedi. Şehitlerin ve terörün seçim malzemesi olmayacak kadar önemli ve mühim bir konu olduğunu söyleyen Başarır, “Hiç kimse bu ülkedeki şehitleri, terör meselesini seçimler yaklaşırken bir algı operasyonu haline getirmesin” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP’nin, TBMM’de Kuzey Irak’ta Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde şehit olan 12 asker için diğer siyasi partilerden ayrı olarak bir bildiri yayınlamasına bugün TBMM’de yaptığı basın toplantısıyla açıklık getirdi. Başarır, şunları söyledi:

“Ülkeyi terör yuvası haline getiren bu partinin eylemleriyle artık Meclis’te ortak imzayla kamuoyunun karşısına çıkmak istemiyoruz”

“Dün CHP grubu olarak PKK terör örgütünü ve benzerlerini lanetleyen bir bildiri yayınladık. İçimiz acıyor, üzgünüz, endişeliyiz. AKP grubu ortak bir bildiri yayınlamak istedi. Şunu söylemek isterim CHP grubu tekil olarak 85 milyonun acısını, endişesini dile getirecek bir bildiriyi üç grup başkanvekili ve Genel Başkanımızın imzasıyla kamuoyuyla paylaştı. AKP bu ülkede iktidar olduğunda bir; bölücü terör örgütünün başındaki o yaratık cezaevindeydi. 1999-2000-2001-2002 toplam 20 şehit vermişiz. 21 yılda binlerce evladımız şehit olmuş. Ülkeyi terör yuvası haline getiren, sınır güvenliğini ortadan kaldıran bu partinin eylemleriyle artık Meclis’te ortak imzayla kamuoyunun karşısına çıkmak istemiyoruz.

İdlib’te 36 evladımız şehit oldu. CHP, İYİ Parti, MHP ve AKP ortak bir bildiri yayınladık. Meclis olarak üzüntümüzü dile getirdik. Üzülerek söylüyorum ki bu ülkenin Cumhurbaşkanı terörle mücadele konusunda, bu olayın failleri konusunda her yetkiyi almasına rağmen, desteği almasına rağmen soluğu Putin’in kapısında aldı ve bekletilerek bu ülkeyi, yurttaşları büyük bir üzüntüye boğdu. Aynı şeyler Gar operasyonu, nasıl bir duruş sergiledi? Biz her seçim yaklaşırken aynı olayları, aynı hikayeleri AKP grubundan duymaktan bıktık ve sıkıldık. Terörü lanetliyoruz. Mehmetçik’in tırnağını bile dünyalara değişmeyiz. Ama 21 yılda ülkeyi bu hale getirenler, askerimiz şehit edilirken Rusya’da faillerinin kapısında bekleyenler artık ortak imza konusunda bizden hiçbir şey beklemesin.


“Bugün nöbetçi olarak bu Meclis’te olan bakan başsağlığı dileyemedi”

Meclis Başkanı Bekir Bozdağ, şu anda Meclis’te olan Bakan Mehmet Şimşek’e döndü, ‘Bir sözünüz var mı?’ dedi. ‘Yok’ dedi. Bugün nöbetçi olarak bu Meclis’te olan bakan başsağlığı dileyemedi. Kendisi bilgi alıp bakandan, bilgi verebilirdi. 10 dakika konuşabilirdi, biz sorular sorabilirdik. Ama maalesef ki Meclis bu tür iletişimlere kapalı. Dün kamuoyuna üzüntülerimizi, endişelerimizi açıklayan bildirimizi yayınladık, 4 partinin imzasından fazlası var. Artık algılarla bu olayın üzerine gidemeyiz. Şehitlerimiz ve terör seçim malzemesi olmayacak kadar önemli ve mühim bir konudur. Hiç kimse bu ülkedeki şehitleri, terör meselesini seçimler yaklaşırken bir algı operasyonu haline getirmesin. 14 Mayıs’ta gördük bizim paramızla, İletişim Başkanlığı’nın parasıyla Karayılan denen alçağın görüntüleriyle sahte videolar yapıldı. Biz bunu istemiyoruz, biz meselenin özünü ve gerçeğini parlamentoda konuşmak ve çözüm bulmak istiyoruz.

“Hiç kimse AKP’nin kirli siyasetine, yanlışlarına, 21 yıldır ülkeyi getirdiği noktaya ortak imza atmak zorunda değil”

Her seçim yaklaşırken aynı hikayeleri bu ülkede görmek istemiyoruz. Şehitlerimiz 85 milyon ve bizim için kıymetlidir. Mersin’de ben canımı şehit olarak vermişim, gelmişsiniz burada kimi suçluyorsunuz siz? Bir bakandan bilgi almak istemek çok mu bu Meclis’te? Kapalı oturum yapalım dedik. 12 şehit vermişiz bütçenin maddelerini görüşüyoruz. CHP bireysel olarak tekil açıklamasını yapmıştır, tepkisini ve önerilerini ortaya koymuştur. CHP ne DEM ne AKP ne de bir başka parti bu hassas konuda iradesini ortaklaştırmak zorunda değil. Hiç kimse AKP’nin kirli siyasetine, yanlışlarına, 21 yıldır ülkeyi getirdiği noktaya ortak imza atmak zorunda değil. Bu vatan bu bayrak bu şehitler hepimizin. O yüzden ülkeme, yurttaşlarımıza sesleniyoruz; üzüntülüyüz, acılıyız, sinirliyiz, endişeliyiz. Bu sorunun çözüm noktası da Meclis’tir. Bakan da gelip burada bilgi vermelidir, kapalı oturumda da konuşmalıyız.”

“Bir şehit için bırakın makamı bırakın o cumhurbaşkanlığı koltuğunu dünyayı yıkarız”

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başarır, şunları söyledi:

“CHP, belki de tarihimizdeki en alçak saldırılardan biri olan 36 askerimiz şehit olduktan sonra İdlib’te bu iradeyi ortaya koydu. Gidip Putin’e hesap sorması için koydu, kapısında 10 dk 20 dk beklemesi için değil. Eğer açıklamamızda bir yanlışlık görüyorsanız, eksiklik görüyorsanız ki fazlası var. Benim dün teklifim her parti çıksın basına açıklamasını, endişelerini, 85 milyona başsağlığını açıklasındı. Hiçbir partiyle de bu konuda ortaklaşmadık. O sebeple alınan karar doğrudur. Bundan sonra bu iktidara kerpiç evlerden, sıvasız evlerden, damsız evlerden giden şehitlerin tabii ki hesabını soracağız. O evi yaptıracaklarmış, şimdi mi aklınıza geldi?

Benim ailemde de şu anda Güney Doğu’da görev yapan 2 askerimiz var. Bakın evlerine maalesef ki üzülerek söylüyorum Türkiye’nin hiçbir yerinden şehit cenazesi gelmesin. Ama hep neden damsız, sıvasız, kerpiç evlerden geliyor? Birileri bunun üzerinden siyaset yapıyor. Birileri onun katillerinin videosunu paylaşacak kadar seçimlerde alçaklaşıyor. Tüm bildirilere bugüne kadar destek oldu. Ne oldu bunun karşılığında, bir seçim kazanmak adına bu ülkenin vergisiyle, parasıyla, Karayılan’ın sahte videolarını paylaştı bu ülkenin Cumhurbaşkanı. İşte benim içimi acıtan budur. Bir şehit için bırakın makamı bırakın o Cumhurbaşkanlığı koltuğunu dünyayı yıkarız. Biz CHP grubu olarak artık bireysel açıklamamızı yapacağız ve AKP grubuyla asla ortak imza atmayacağız.”

“MSB ve İçişleri Bakanlığı bu illetin adını resmi açıklamalarda yazmıyor, bizde yazmıyoruz”

Başarır, ‘Meclis bildirisinin içeriğine dair bir şerhiniz var mı?’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas