CHP’li Elvan Işık Gezmiş ilaç temininde devleti göreve çağırdı: “Bir an önce çözüme kavuşturulmalı”

Gezmiş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen vatandaşların kendilerine söz verilen konutlara yerleşemediğini dile getirdi. Türkiye’nin deprem gerçeğini göz ardı etmeden kentlerin depreme dayanıklı bir şekilde imar edilmesi gerektiğini vurguladı. Gezmiş, yıllardır alınan deprem vergilerinin doğru yerde kullanılmadığını belirterek, vergilerin nereye harcandığını sorguladı ve bu konuda şeffaflık istedi.

Ayrıca, eczacı milletvekili olarak ilaç ve eczacılık sektörünün sorunlarını dile getirmenin önemine değindi. Sağlık politikalarının uygulanmasının, vatandaşların ilaca erişimini giderek zorlaştırdığını savundu. SGK ödeme listesinde yer alan ilaçlardan bir kısmına hastaların fiyat farkı ödemek zorunda kaldığını belirtti ve özellikle emeklilerin bu durumdan olumsuz etkilendiğini vurguladı. Gezmiş, sağlık hizmetlerinin herkesin temel hakkı olduğunu ve devletin sağlık hizmetlerini herkesin beden ve ruh sağlığını koruyacak şekilde sunmakla yükümlü olduğunu hatırlattı. Devletin ilaç temininde yaşanan sorunları çözüme kavuşturması gerektiğini ifade etti.

Gezmiş ayrıca, ilaçta geçerli olan kur farkı nedeniyle firmaların ilaç temininden kaçındığını, Sağlık Bakanlığının yeterli kadro tahsis etmediğini ve taşeron sağlık çalışanlarının kadroya geçişlerinin yapılmadığını dile getirdi. Bu sorunların çözülmesi için acil tedbirler alınması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas