Gazze’de çatışmalar sürüyor: Akaryakıt ve mal girişi durduruldu

Gazze kentinde Filistinli gruplar ile İsrail ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor.

AA’da yer alan habere göre, İsrail savaş uçakları Gazze’de birçok noktayı bombaladı, hedef alınan bir bölgelerden dumanlar yükseldi.

GAZZE’YE AKARYAKIT GİRİŞİ DURDURULDU

Öte yandan İsrail, Hamas’ın dün başlattığı “Aksa Tufanı” isimli saldırının ardından, Gazze’ye akaryakıt ve mal girişini durdurma kararı aldı.

Yediot Ahronot gazetesinin Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamaya dayandırdığı haberde, İsrail Güvenlik Kabinesinin düzenlediği toplantıda bir dizi karar alındığı belirtildi.

Alınan kararların, Hamas ve İslami Cihad’ın uzun yıllar boyunca bir daha İsrail vatandaşlarını tehdit etmemesi ve onlara zarar vermemesi için elindeki askeri gücün yok edilmesini amaçladığı da ifade edildi.

İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz daha önce abluka altındaki Gazze Şeridi’ne sağlanan elektriğin kesilmesi talimatı vermişti.

İsrail polisi ayrıca ülke genelinde ve özellikle Gazze Şeridi çevresinde kontrol noktaları kurarak denetimleri artırdı.

LÜBNAN’DAN ROKETLİ SALDIRIYA İSRAİL’DEN CEVAP

İsrail ordusu, Lübnan’dan İsrail topraklarına roketli saldırı düzenlendiğini duyurdu. Lübnan’ın Şeyh dağlarının güneyindeki Şeba beldesinin karşısında bulunan İsrail ordusuna ait radar kulesi hedef alındığı belirtildi.

İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyindeki bazı hedeflerin topçu atışıyla vurulduğunu duyurdu.

İsrail ordusunun yaptığı açıklamada, Lübnan tarafından gelen saldırıya karşılık verildiği ifade edildi.

Açıklamada, İsrail topçu birliklerinin saldırının yapıldığı Lübnan topraklarındaki hedefleri vurduğu kaydedildi.

Öte yandan Lübnan yerel medyasındaki haberlerde, Kefr Şuba bölgesi ve yakın civarının yoğun şekilde vurulduğu aktarıldı.

FİLİSTİN SALDIRILARINI DÜN BAŞLATMIŞTI

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları, dün sabah İsrail’e “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını açıklamıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, silahlı gruplar bölgedeki yerleşim yerlerine girmişti.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığını duyurmuştu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 232 kişinin hayatını kaybettiğini, 1697 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

İsrail basınında da Hamas’ın silahlı kanadının başlattığı saldırılarda şu ana kadar 300 İsraillinin öldüğü, ülke genelinde yaralı sayısının 1590’a yükseldiği duyurulmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas