Meteoroloji peş peşe uyardı! İstanbul’a ikinci ve üçüncü kar yağışı geliyor! Tarih verildi

Son dakika hava durumu haberleri: Kış mevsimine rağmen günlerdir süren güneşli havaların ardından kazma kürek yaktıracak soğuk kapıya dayandı. Tehlikeli haberler peş peşe gelirken AKOM’un dün paylaştığı bilgilere göre, 8 Ocak Pazartesi’den itibaren Sibirya kökenli soğuk hava dalgası Türkiye’yi etkisi altına alacak.

Ancak tehlike çanlarını çaldıran soğuk hava dalgası daha gelmeden kazma kürek yaktıracak bir uyarı daha geldi.

İSTANBUL’DA İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERİLDİ…

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise, İstanbul için yeni kar yağışı tahminini paylaştı. Şen, İstanbul’da önümüzdeki hafta görülecek kar yağışının ardından etkili olacak olan ikinci ve üçüncü dalganın tarihini verdi.

Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Cuma, Türkiyenin doğusunda yağış var. Giresun, Rize ve Artvin, Batman, Siirt ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli yağmur, Rize Artvin’nin yükseklerinde ve Van Bitlis Hakkari yer yer yoğun kar yağışı ulaşımda aksamalara neden olur. Batı’da yağış yok sıcaklılar yüksek.”

İSTANBUL’DA 9-13 VE 19-20 OCAK’TA YOĞUN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

9 Ocakta soğuk ve kar yağışı yurtta etkili olacak. İstanbul’da kar yağışı olası ama yerde ancak yükseklerde 2-3 cm örtü yapabilir.

Gelecek olan 2. kar yağışı 13 Ocakta görülüyor bu sistemde İstanbul dahil Türkiye daha çok kar alacak gibi. 3. sistem 19-20 Ocak da görünüyor.

HAFTA SONU İÇİN PEŞ PEŞE LODOS UYARISI

Orhan Şen, CNN TÜRK canlı yayınında hava durumuna ilişkin son tahminini açıkladı. Lodos için uyarıda bulunan Şen, şu ifadeleri kullandı:

Lodos devam ediyor. Arkası yağışlı olacak. Yarın İstanbul Ocak ayının en sıcak günü olacak. Pazar günü de benzer sıcaklık var ama bir iki derece düşecek. Doğu Anadolu’da bazı yerlerde kuvvetli kar yağışlar olacak. Rize’nin yaylalarında 1000-1500 metre yukarılarında 1 metreye varacak kar görülecek. Şırnak, Hakkari, Bitlis’te kuvvetli kar yağışı var. Samsun Giresun arasında kuvvetli yağışlar var. Yarın Batı bölgeleri de bugünkü gibi.

Epey zamandır lodos etkisi altında Türkiye.. O yüzden kar yağışı pek olmadı. Etkisi yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Büyük ihtimalle peş peşe soğuk havalar gelecek. 9-10’u, 13’ü ve 20’si gibi olmak üzere üç tane soğuk hava dalgası bekleniyor. 13’ündeki daha kuvvetli bekleniyor.

Lodos deniz ulaşımında iptale yol açmaz. O derece kuvvetli olmaz, fırtınaya dönmez. Yine de 40 km hızında görülebilir.

BUGÜN HAVA DURUMU NASIL?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre bugün yurtta hava durumu tahmini şu şekilde olacak:

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz’in doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde, Doğu Anadolu’nun kuzeyinde ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların Giresun, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Rize’nin ve Artvin’in yüksek ve dağlık kesimleri ile Şırnak’ın doğusu, Van’ın güneyi ve doğusu, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli yüksek ve dağlık kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. İç kesimlerde sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor, ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney, kuzey ve iç kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Anadolu’nun doğusu ve Batı Karadeniz’in doğusunda yer yer kuvvetli (40 ila 60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARILARI: Doğu kesimlerde beklenen yağışların; Giresun, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Rize’nin ve Artvin’in 1.000 metre ve üzeri rakımlı yerlerinde kuvvetli kar (10-20 cm kar yüksekliği), dağlık ve yüksek kesimlerinde (1.500 metre ve üzeri) yer yer yoğun (20 cm ve üzeri kar yüksekliği) kar yağışı, Batman, Siirt ve Şırnak’ta kuvvetli yağmur ve sağanak, Van ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli kar yağışı, Hakkari çevreleri, Van’ın ve Bitlis’in yüksekleri ile Siirt’in ve Şırnak’ın doğusunda yer yer yoğun (20 cm ve üzeri kar yüksekliği) kar yağışı bekleniyor. Sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, kar yağışı olan kesimlerde buzlanma ve don olayı, karla kaplı yüksek ve dik yamaçlı kesimlerinde çığ tehlikesi ile kuvvetli rüzgarla beraber tipi şeklinde kar yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; İç Anadolu’nun doğusu ve Batı Karadeniz’in doğusunda kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40 ila 60 km/saat) esmesi beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İSTANBUL 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

CUMARTESİ

PAZAR

PAZARTESİ

SALI

ÇARŞAMBA

İSTANBUL BARAJ DOLULUK ORANI

Uzun süredir devam eden güneşli havalarla birlikte İstanbulluların endişeyle her gün araştırdığı bir diğer konuda barajların doluluk oranı oldu. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (İSKİ) alınan son verilere göre İstanbul’daki barajların doluluk oranı 52,44 oranında seyrediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas