Yumurta kabuklarının faydaları: Yumurta kabukları nasıl kullanılır, bitkilere iyi gelir mi?

Özellikle mutfak tezgahlarına bulaşmaması için direk çöpe doğru yol alan yumurta kabuğunun kaderi bugüne kadar hiç bilinmeyen faydalarından kaynaklanıyor. Çoğu yiyeceği daha tüketmeden kabuğundan kurtarıp öyle hazır getiririz oysa yumurta kabuğunun kullanım alanları ve alternatif yollarını duyduğunuzda diğer kabuklardan farkını anlayacaksınız. İşte, yumurta kabuklarının faydaları!

YUMURTA KABUKLARINI KULLANABİLECEĞİMİZ 7 MÜTHİŞ ALTERNATİF

Kavanoz ve cam şişe temizliği:

En sık kullanıldığı alanlardan biri olan şişe ve kavanoz temizliği inatçı lekeler için müthiş bir alternatif. Bu yöntemle dibinde leke, artık kalan cam şişe ve kavanozları kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yapacağınız ilk şey ılık su ve yumurta kabuklarını temizleyeceğiniz şişe ya da kavanozun içerisine koymak. Daha sonra yaklaşık olarak 2 dakika kabukları bekletip 5 dakika kadar düzenli aralıklarla çalkalayın. Son olarak kabukları ve suyu şişe ya da kavanozun içinden çıkarın.

Kemik erimesine karşı toz yapın:

Yumurtaların kabukları en az içi kadar yüksek kalsiyum içeriğine sahip. yumurta kabuklarının bu özelliği onların, tüketildiği takdirde adeta sporcular için doğal bir takviye edici gıda konumuna getiriyor. Aynı zamanda yumurta kabuğu tozu kemik erimesi hastalığına iyi geldiği bilinen ürünler arasındadır. Bu yöntem için iyice yıkadığınız kabukları kurutun ve tamamen ezerek ince bir toz haline getirin. Ancak yumurta kabuklarını tüketmeden önce düzenli gittiğiniz doktorunuz var ise danışmanız gerek.

Minik bitkiler için minik saksılar:

Evlerinize ekeceğiniz minik bitkiler için eğlenceli saksılar haline getirebileceğiniz yumurta kabuklarını iyice temizlemeniz gerek. Ancak bu yöntemi kullanırken bitkileri de kontrol etmeyi unutmayın. Belirli bir noktadan sonra bitki kökleri bu saksının içine sığmayacağından kabuğu kırabilir. Bu durumda yeni bir saksı bulmanız gerek aksi takdirde bitkiniz solabilir.

Cilt koruyucu maskeler: 

İçeriğindeki kalsiyum sayesinde cilde gençlik katar ve besler. Bu yöntem kullanmak için temizlediğiniz yumurta kabuklarını karıştırıcıdan geçirin ve toz haldeki kabukları yumurta akı, bal ve zeytinyağı ile karıştırın. Tamamen homojen hale gelen karışımı cildinizde 10 dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayın, anında farkı kolaylıkla görebilirsiniz. Bu maskeyi haftada 3 defayı aşmamak şartıyla yapabilirsiniz.

Daha yumuşak içim kahveler: 

Günlük içtiğiniz kahvenizin tadı size sert geliyor ancak içerisine süt ya da şeker atmak istemiyorsanız, bu durumda da imdadınıza yumurta kabukları yetişiyor. Yumurta kabuklarının en tuhaf kullanım alanı olabilen kahve yumuşatma yöntemine, uygulanırken dikkat edilmesi gerekiyor. Yumurta kabuklarını kullanmadan önce çok titiz bir şekilde temizleyin. Daha sonra ise kahvenizin içerisine biraz yumurta kabuğu atın ve 5 dakika kadar bekletin. Kabukları içerisinden dikkatlice çıkartın ve kahvenizi keyifle için. 

Daha beyaz çamaşırlar:

Çamaşırlarınız zaman içerisinde parlaklık ve beyazlığını kaybetti veya yavaş yavaş solmaya başladıysa, hiç merak etmeyin. Yumurta kabuklarını kullanarak giysilerini daha beyaz yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için ilk olarak bir keten bez ya da tülbent içine yumurta kabuklarını atın. Daha sonra yarım limonu da bu beze ekleyin ve ağzını iyice sarıp bağlayın. Hazırladığınız bez torbayı makineye çamaşırlar ile birlikte atın. Yıkandıktan sonraki sonuca şaşırmamanız elde değil!

Çiçeklerin ömrünü uzatın: 

Bahçe ve saksılarda yetiştirdiğiniz çiçeklerinize sürekli olarak haşere ve böcekler geliyorsa, bu durumda yine yumurta kabuğu çare olacaktır. Yumurta kabuklarını küçük parçalar halinde saksı ve çiçek diplerine gömdüğünüz zaman, etrafa haşereleri uzak tutacak bir koku yayacaktır. Bu şekilde çiçeklerinizin ömrünü uzatıp daha sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas